Startlists

2022 Lancaster Grand Prix: provisional startlists

Provisional startlists for round 3 of the men's National Road Series and round 4 of the women's National Road Series, 17 July 2022

The National Road Series returns this Sunday with the Lancaster Grand Prix which, for the first time, hosts a women’s race as well as a men’s race. The Grand Prix forms Round 4 of the women’s National Road Series, and Round 3 of the men’s National Road Series.

Here are the provisional startlists; series leaders Alice McWilliam (Bianchi Hunt Morvélo) and Jim Brown (WiV SunGod) will both line up as it stands. A full preview will follow soon.

Featured photo: Simon Wilkinson/SWpix.com. National Road Series 2021 – Lancaster Grand Prix, Lancaster, England.

Women’s race

#First nameSurnameTeam
1SophieEneverAlba Development Road Team
2ArianneHollandAlba Development Road Team
3SophieLankfordAlba Development Road Team
4BethMaciver – U23Alba Development Road Team
5ErinMurphy – U23Alba Development Road Team
6KateRichardson – U23Alba Development Road Team
7EmmaSmithAlba Development Road Team
8VictoriaSmithAlba Development Road Team
9OliviaBent – U23AWOL O’Shea
10CharlotteBroughtonAWOL O’Shea
11GeorgiaBullard – U23AWOL O’Shea
12EllaColeman – U23AWOL O’Shea
13
14ConnieHayes – U23AWOL O’Shea
15AliceLethbridgeAWOL O’Shea
16PhoebeMartinAWOL O’Shea
17FrankieMorgans-SladerAWOL O’Shea
18AlderneyBaker – U23BIANCHI HUNT MORVELO
19AmyeKellow – JRBIANCHI HUNT MORVELO
20DannielleKhanBIANCHI HUNT MORVELO
21AliceMcWilliamBIANCHI HUNT MORVELO
22TamsinMillerBIANCHI HUNT MORVELO
23GeorginaPanchaudBIANCHI HUNT MORVELO
24NatashaReddyBIANCHI HUNT MORVELO
25DaisyBarnes – U23Brother UK-Orientation Marketing
26JessieCarridgeBrother UK-Orientation Marketing
27AbigailCooper – U23Brother UK-Orientation Marketing
28EllenInglis – U23Brother UK-Orientation Marketing
29HopeInglis – JRBrother UK-Orientation Marketing
30HollyRamsey – JRBrother UK-Orientation Marketing
31MeganBarkerCAMS-Basso
32EmmaEdwardsCAMS-Basso
33JessicaFinneyCAMS-Basso
34SophieLewis – U23CAMS-Basso
35BethMorrow – U23CAMS-Basso
36KatieScott – U23CAMS-Basso
37DanielleShrosbreeCAMS-Basso
38SophieThackrayCAMS-Basso
39KirstieDrakeford – U23Jadan – Vive le Velo
40BethHarley-JepsonJadan – Vive le Velo
41RebekahNashJadan – Vive le Velo
42FrancescaHallLoughborough Lightning
43AmberHardingLoughborough Lightning
44FloraKnight – U23Loughborough Lightning
45RoisinLally – U23Loughborough Lightning
46EmilyTilletLoughborough Lightning
47ChloeVickers – U23Loughborough Lightning
48IsabelDarvill – U23Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
49LucyEllmore – U23Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
50AmyGornallPro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
51ZoeLanghamPro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
52PoppyThompsonPro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
53JoTindleyPro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes by Heidi Kjeldsen
54HannahBayesSaint Piran WRT
55MadeleineGammonsSaint Piran WRT
56GabriellaHomer – U23Saint Piran WRT
57ElizabethSandersSaint Piran WRT
58GemmaSargentSaint Piran WRT
59ChristinaWiejakSaint Piran WRT
60CharlotteBerrySpectra Wiggle p/b Vitus
61SamanthaFawcettSpectra Wiggle p/b Vitus
62AmiraMellorSpectra Wiggle p/b Vitus
63MadeleineNuttSpectra Wiggle p/b Vitus
64GabriellaShawSpectra Wiggle p/b Vitus
65JoanneClarkeStolenGoat Race Team
66CharlotteHodgkins-ByrneStolenGoat Race Team
67MiriamJessettStolenGoat Race Team
68LaurenO’BrienStolenGoat Race Team
69ErinAvill – U23Storey Racing
70LucyGadd – U23Storey Racing
71Dame SarahStoreyStorey Racing
72AnyaTamplin – U23Storey Racing
73HannahFarranTeam Boompods
74AmyGrahamTeam Boompods
75MonicaGreenwoodTeam Boompods
76LucyHarrisTeam Boompods
77LouiseHartTeam Boompods
78MaryWilkinsonTeam Boompods
79HarrietDoddTeam LDN – Brother UK
80TiffanyKeep – U23Team LDN – Brother UK
81LucyLeeTeam LDN – Brother UK
82AmyMarksTeam LDN – Brother UK
83HeatherMayerTeam LDN – Brother UK
84AlexMorrice – U23Team LDN – Brother UK
85RuthShierTeam LDN – Brother UK
86DannielleWatkinsonTeam LDN – Brother UK
87ChloeBateson – U23Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
88LeeBoon – U23Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
89AnnamarieLipp – U23Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
90HayleyPreenTorelli-Cayman-Islands-Scimitar
91OliviaBentleyTorelli-Cayman-Islands-Scimitar
92NicoleCoatesTorelli-Cayman-Islands-Scimitar
93RachaelWalesARA Pro Racing Sunshine Coast
94CeciliaHime – U23AWOL Worx Galliard
95LibbySmithson – U23AWOL Worx Galliard
96LolaEllis – JRBackstedt Bike Performance JRT
97LauraCheesmanDatalynx-Parenesis Cycling
98MarineGuerinGrinta Coaching
99EmmaWatsonGrinta Coaching
100AbbieManley – U23Isorex NoAqua Ladies Cycling Team
101EmmaJeffers – JRJRC-INTERFLON Race Team
102SuzannahWoodKnights of Suburbia Racing
103MatildaMcKibben – JRLiv Cycling Club – Halo Films
104LaurenLanghamMoonglu Race Team
105MeganPanton – U23Multum Accountants – LSK Ladies CT
106JemmaSpeersNorth Down CC
107KatarzynaMadejOnyx Racing Team
108RobynClay – U23Otley CC
109MeganWalkerRoyal Air Force CA
110JacquiAllenTeam RoxsoltLivSRAM
111MaddieHeywoodTeam Watto-LDN
112LucyNeatham – U23Team Watto-LDN
113ElinorBarker MBEUno-X Pro Cycling Team
114AmberJunker-Brameld – JRVC Londres
115HarrietGilsonWigan Wheelers CC
116LuluBartlettPrivate Member
117SavannahMorganPrivate Member
118JosieNelson – U23Team Coop-Hitec Products

Men’s race

#First nameSurnameTeam
1JoshWhitehead – U23WiV Sungod
2TobyBarnes – U23WiV Sungod
3GruffuddLewisWiV Sungod
4JimBrown – U23WiV Sungod
5EuanMacleod – U23WiV Sungod
6RobertScottWiV Sungod
7JacobScottWiV Sungod
8BenPerryWiV Sungod
9JoeCoukham – U23Cycling Sheffield
10JamesHartley – U23Cycling Sheffield
11JamesHawkins – U23Cycling Sheffield
12AdamMitchell – U23Cycling Sheffield
13GeorgeWood – U23Cycling Sheffield
14JackCrookDolan Ellesse Race Team
15DeclanHudsonDolan Ellesse Race Team
16JoeWilson – U23Dolan Ellesse Race Team
17CameronBiddleEmbark – Bikestrong
18JamiesonBlain – U23Embark – Bikestrong
19MichaelChadwickEmbark – Bikestrong
20CaiDaviesEmbark – Bikestrong
21DavidHird – U23Embark – Bikestrong
22JosephRees – U23Embark – Bikestrong
23SamuelTillettEmbark – Bikestrong
24DeanWatsonEmbark – Bikestrong
25SebastianGarryNopinz Motip Race Team
26HarryGreenNopinz Motip Race Team
27CameronMcLarenNopinz Motip Race Team
28MarinusPetersenNopinz Motip Race Team
29DanielShoobridgeNopinz Motip Race Team
30TomWilliams – U23Nopinz Motip Race Team
31JoshuaDieselPrimera-TeamJobs
32BenMillarPrimera-TeamJobs
33NicholasTyriePrimera-TeamJobs
34StuartBalfourRibble Weldtite Pro Cycling
35FinnCrockettRibble Weldtite Pro Cycling
36MatthewKingRibble Weldtite Pro Cycling
37ZebKyffinRibble Weldtite Pro Cycling
38RedWaltersRibble Weldtite Pro Cycling
39OliverPeckoverRibble Weldtite Pro Cycling
40AlexPetersRibble Weldtite Pro Cycling
41HarryTanfieldRibble Weldtite Pro Cycling
42SamuelAsker – U23Richardsons Trek DAS
43SeanMullenRichardsons Trek DAS
44PeterCockerRichardsons Trek DAS
45AaronFreeman – U23Richardsons Trek DAS
46JamesJenkinsRichardsons Trek DAS
47ConorMcGoldrickRichardsons Trek DAS
48StevenParsonageRichardsons Trek DAS
49AaronStone – U23Richardsons Trek DAS
50StephenBradburySaint Piran
51AdamLewisSaint Piran
52MichaelGillSaint Piran
53AlexanderRichardsonSaint Piran
54LeonMazzoneSaint Piran
55TheodorObholzerSaint Piran
56BradleySymondsSaint Piran
57CooperSayersSaint Piran
58FrazierCarrSpirit BSS
59FarleyBarber – U23Spirit BSS
60AngusHawkins – U23Spirit BSS
61JoeHillSpirit BSS
62JoshHousleySpirit BSS
63GeorgeKimberSpirit BSS
64ThomasPrice – U23Spirit BSS
65IrfanZaman – U23Spirit BSS
66ElliotBarratt – U23SRCT MUC-OFF
67BenjaminBright – U23SRCT MUC-OFF
68MatthewEllis – U23SRCT MUC-OFF
69ThomasLowther – U23SRCT MUC-OFF
70OliverMaxwellSRCT MUC-OFF
71MatthewWarhurst – U23SRCT MUC-OFF
72CharlesAgerStolenGoat Race Team
73JamesAshcroft – U23StolenGoat Race Team
74OliverHurdleStolenGoat Race Team
75HarryBirchill – U23Team Inspired
76RossBirrell – U23Team Inspired
77JackRootkin-Gray – U23Team Inspired
78RobertDonaldson – U23Team Inspired
79JacquesCoates – U23Team PB Performance
80HefinEvansTeam PB Performance
81TobyJarvisTeam PB Performance
82GeorgePedenTeam PB Performance
83KieranRiley – U23Team PB Performance
84JudeTaylorTeam PB Performance
85SamuelClark – U23trainSharp Elite
86ThomasMitchell – U23trainSharp Elite
87TimothyTorrietrainSharp Elite
88MattiDobbins – U23Wheelbase CabTech Castelli
89DavidDugganWheelbase CabTech Castelli
90MatthewFox – U23Wheelbase CabTech Castelli
91LoganMaclean – U23Wheelbase CabTech Castelli
92TomMerryWheelbase CabTech Castelli
93DavidLinesWheelbase CabTech Castelli
94CallumThornley – U23Wheelbase CabTech Castelli
95BenFishTAAP Cervelo
96MatthewLockTAAP Cervelo
97HarveyStroh – U23TAAP Cervelo
98SamCulverwell – U23TRINITY Road Racing
99ThomasGloag – U23TRINITY Road Racing
100AidanLawrence – U23TRINITY Road Racing
101LukasNerurkar – U23TRINITY Road Racing
102OliverRees – U23TRINITY Road Racing
103MaxWalker – U23TRINITY Road Racing
104SamuelBeckett – U23Wales Racing Academy
105JosephBeckingsale – U23Wales Racing Academy
106JoeHoltWales Racing Academy
107LiamJames-Morris – U23Wales Racing Academy
108EdwardMorgan – U23Wales Racing Academy
109WilliamRobertsWales Racing Academy
110OwainRoberts – U23Wales Racing Academy
111WilliamTruelove – U23Wales Racing Academy
112JordanRetallack05/03
113JohnRussell – U2305/03
114JoshuaCrow-Stewart05/03
115JoeShillabeer – U2305/03
116OliverStenningARA Pro Racing Sunshine Coast
117JamesHarrison – U23Cycling Club Isle of Man
118TobiasDahlhausForan CCC
119LucasMurphy – U23Hamilton City Cycling Club
120JamesJobberKuwait Pro Cycling Team
121MatthewHoulberg – U23Meudon Pedal Heaven Le Col RT
122ThomasStringerMoonglu CC
123DanGardnerProject 51
124AaronKing – U23RT23
125CameronRichardsonRT23
126WilliamPerrettSpellman – Dublin Port Track Team
127ZefalBaileySt Vincent & Grenadines Cycling Union
128TiagoFougoStrada 2020
129LloydWise – U23Sweden Cycling Academy
130LucasRowley – U23Tactic Sport UK Race Team
131AndrewNicholsTeam Lifting Gear Products
132SamKettlewell – U23TS Racing
133PeterMerrittTBW23 Stuart Hall Cycling
134StevenJonesTeam Tor 2000 Kalas
135AstonFreeth – U23Van D’am Racing p/b Butterfields
136BenjaminHelleboWheelsuckers
137AlexanderBall – U23Zappi Racing Team
138BenGranger – U23Zappi Racing Team
139DanielMcDermottPrivate Member
140AlexanderMacRaePrivate Member

Reserves

#First nameSurnameTeam
141BenMewesX-Speed United Continental Team
142DanielYates – U23Identity Racing
143FergusRobinson – U23Ribble rechrg Race Team
144JohnRoberts – U23Zappi Racing Team
145NicholasJonesArmy Cycling Union
146GeorgeSkinnerPrimera-TeamJobs
147JackRebourstrainSharp Elite
148RichardToddLe Col
149JoeBoothroydGiant Kendal-Sidas Uk
150DavidHillGiant Kendal-Sidas Uk